Home
Seznam článků

Astrologie a zrcadlení velkých finančních a hospodářských krizí aneb korelace hospodářských cyklů s cykly planetárními.

Finanční, hospodářská a nyní (1/2011) spíše dluhová jsou všechno přívlastky ekonomické krize, která zachvátila svět v roce 2008 a v mnoha ohledech přetrvává doposud. Tato krize byla předpovídána některými odborníky na ekonomii, ale v neposlední řadě také mnohými astrology. A v tomto článku se budeme blíže zabývat právě astrologickými indikacemi poukazujícími na příchod této ale i jiných významných historických krizí.
Působení pomalých planet při finančních krizích v minulosti:
Finanční krize v 30.letech 20. st.
Tato krize je považována za nejhlubší a nejrozsáhlejší, která kdy v moderním světě nastala. Začala krachem na New Yorkské burze 24.října 1929, který se okamžitě projevil velkým poklesem výroby zejména v americké
m automobilovém průmyslu. Začaly krachovat společnosti, které neměly dostatečný kapitál, což způsobilo prudký nárůst nezaměstnanosti. V důsledku toho vypukla panika, při níž se lidé snažili vybrat své úspory, banky však nedisponovaly dostatečným kapitálem, a proto některé z nich zkrachovaly. Tím se velmi prudce snížila platební schopnost jednotlivců, což ve svých důsledcích znamenalo opětovné snížení výroby. Tento stav se velmi rychle odrazil na ekonomikách založených na exportu (Československo, Japonsko, Brazílie), z nichž se krize rozšířila dále.
Šíření krize usnadnily špatné kroky státních vlád (USA), či jejich pasivita (Československo) a dále pak stav, kdy teoretici nebyli schopni na krizi reagovat ani ji předvídat, a dokonce se nedařilo předvídat její další průběh a její rozsah.
Krize v krátké době (ještě v roce 1929) způsobila prudký nárůst nezaměstnanosti a pokles produkce. Z této situace pak vyplynuly tzv. hladové pochody a celková nedůvěra v politický a ekonomický systém.
Většině hlavních ekonomik se dlouhou dobu nedařilo stabilizovat situaci, vybudování strategie na zlepšení v USA trvalo čtyři roky, kdy byl vypracován hospodářský program New Deal, jenž se rozhodl opustit liberální politiku a vydal se cestou Keynesových teorií. New Deal měl pomalejší výsledky, jeho výhodou byla dlouhodobě zaměřená strategie, jejímž cílem bylo omezit liberální ekonomické principy opatrně a nenarušit tak principy demokracie
K úplnému oživení hospodářství došlo až na konci 30. let 20. století, kdy se i ostatní státy začaly připravovat na možnou válku a vznikla tak řada armádních zakázek.

Astrologicky vzato tento jev doprovázela kvadratura mezi tranzitujícím Uranem ve znamení Berana a trenzitujícím Plutem ve znamení Raka. Význam tohoto aspektu je možné obecně vyložit jako náhlý příchod krize. Koncem roku se dostaly do kvadratury tranzitující Saturn s tranzitujícím Uranem. Vliv neharmonických aspektů Saturna a Urana se projevuje zejména problémy v oblasti finančního sektoru a poklesem cen akcií. Saturn i Uran se dostávaly v dalších letech vždy po nějaký čas do retrogradity, čímž bylo způsobeno několikanásobné opakování zmíněných aspektů a co je horší, jejich souběh. Zejména v roce 1931 tvořily planety útvar jakéhosi ďábelského trojůhelníku, čili Saturn tvořil kvadrát s Uranem, ten kvadrát s Plutem a Pluto navíc opozici se Saturnem. Právě této konfiguraci, při které se neblahé vlivy planet vzájemně posilují a až jakoby násobí, přičítám dopad na míru hloubky této krize. Tato konstelace se na určitý čas objevila již v roce 1930 a potom v roce 1932. Po téměř celé roky 1933 a 1934 zůstávala aktivní již pouze kvadratura Uran/Pluto. Ta se obnovila ještě i v dalších letech. Nicméně její vliv na hospodářský růst se již příliš neprojevil. K oživování světové ekonomiky začalo docházet již na přelomu let 1932 a 1933, kdy ustalo působení zmíněné ničivé trojúhelníkové konstelace.
Tato zhoubná trojúhelníková konstelace by se však ve své ničivosti nemohla realizovat, kdyby nezasáhla citlivý bod některého ze států, které se řadí k předním světovým ekonomickým tahounům. To se ale bohužel stalo a to v případě nativního horoskopu USA. V roce 1931 se všechny planety tohoto útvaru nacházely v neharmonických úhlech k nativnímu Saturnu USA (viz obr. níže), který je zároveň vládcem II. domu, jenž souvisí s ekonomickou situací státu.
krize v USA v roce 1981
Nativní Saturn se nachází v X. domě a je tedy také signifikátorem vlády USA. Aktivní byly konkrétně aspekty Uran opozice nativní Saturn, Saturn kvadrát nativní Saturn a Pluto kvadrát nativní Saturn. Kromě toho se nacházel Saturn v opozici vůči nativnímu Slunci ve znameni Raka, Pluto v opozici vůči nativnímu Plutu a Uran se dostával do kvadratury k nativnímu Slunci. Saturn přitom tranzitoval II. domem, což může také signalizovat problémy v oblasti financí. Když všechny uvedené vlivy sečteme, je zřejmé, že konečné následky musely být katastrofální a kvůli značnému významu americké ekonomiky měly dopad na celý svět.

Krize v ČR

Tato krize je dále kromě jiného velmi dobře pozorovatelná i z tranzitů pomalých planet v horoskopu ČR. Zde nastávala v tuto dobu (1931) kvadratura Urana k nativnímu Jupiteru ve II. domě, současně s opozicí Saturna k nativnímu Jupiteru (viz obr. níže). Pluto se zde na devastaci nepodílelo, ale souběh dvou zbývajících škůdců v kombinanci s absencí jakéhokoli významnějšího pozitivního aspektu vykonal rovněž své.
krize v USA v roce 1981
Finanční krize v 90.letech 20. st.
V devadesátých letech nastalo krizí hned několik, jejich dopad na celosvětovou ekonomiku však nebyl nijak významný. Zasaženy byly vždy jen určité regiony.

Krize v Mexiku v roce 1994.

V roce 1994 vypukla měnová krize v Mexiku. V předchozích třech letech se mexická ekonomika úspěšně rozvíjela, klesala míra inflace, státní rozpočet byl v mírném přebytku. V květnu 1994 se Mexiko stalo jako první mladá tržní ekonomika členem OECD. Úspěšný rozvoj probíhal podle pokynů Mezinárodního měnového fondu, což zvyšovalo důvěryhodnost mexické hospodářské politiky. Přesto mexická ekonomika vykazovala řadu negativních rysů, především vysoký deficit běžného účtu platební bilance, který byl vydáván za důsledek dovozu nových technologií. Tento deficit se nepovažoval za problém, protože příliv kapitálu schodek na běžném účtu převyšoval a celková platební bilance byla přebytková.
V únoru 1994 v Mexiku klesly úrokové sazby v důsledku klesající inflace a protože v USA úrokové sazby stouply, začali odcházet první investoři. V důsledku politické nestability došlo k dalšímu odlivu kapitálu. Ze vzorné ekonomiky se stala nerovnovážná ekonomika s vysokým deficitem běžného účtu, s nedostatečným pokrokem v privatizaci a slabým bankovním sektorem. MMF ke snížení schodku běžného účtu doporučil 15 % devalvaci mexického pesa, kterou mexická centrální banka provedla koncem roku 1994. Důsledkem byl masový odliv kapitálu, devalvace mexického pesa celkem o 120 % a přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu.
Odliv kapitálu způsobil v Mexiku finanční krizi a následnou hospodářskou depresi. USA poskytly Mexiku stabilizační půjčku, která měla zabránit kolapsu bankovního sektoru. Během roku se Mexiku povedlo obnovit důvěru investorů prostřednictvím liberalizace ekonomiky, došlo k výraznému růstu přímých zahraničních investic a Mexiko mohlo začít splácet stabilizační úvěr od USA.

Astrologicky zde můžeme pozorovat opět variaci krizových aspektů z 30. let. Klíčové zde bylo působení tranzitujícího Urana z Kozoroha na nativní Saturn v Raku (opozice), který ovládá IV. dům, jeho současné působení na osu Ascendent/Descendent (kvadratura) a jeho kvadraturu k nativnímu Jupiteru, který částečně ovládá II. dům. Opozice Saturna a Urana má obecně vliv na pokles akcií, hodnotu měny apod., kvadratura k Jupiteru na zastavení růstu hospodářství. Nepříznivě byly ovlivněny i domy související s hospodářstvím (II. a IV.), přítomnost krize je zde tedy velmi zřetelně viditelná (celá situace na následujícím obr.).
krize v USA v roce 1981
Kvadratura na osu Asc/Dsc poukazuje, že problém nějak souvisí i se sousedy a partnery státu, kteří svým chováním přispějí (alespoň z počátku) k ještě většímu prohloubení krize.
Tranzitující Uran byl v tu dobu v konjunkci s tranzitujícím Neptunem, čili všechny zmíněné negativní aspekty od Urana zde byly i ve variantě od Neptuna, což mělo opět nepochybně jistý vliv na zhoršení celé situace a zejména šíření všeobecné "blbé" nálady. Hlavní vinu na tehdejší dění bych však přičítal tranzitujícímu Uranu.
Nechtěl bych zde zamlčovat současné pozitivní působení Pluta ze Štíra na nativní Saturn a tranzitujícího Saturna na nativní Pluto, které by měly mít také vliv na hospodářství a činnost vlády. Tento pozitivní vliv zde byl též, ale kritické vlivy Urana a Neptuna převážily.
Posledním aspektem, který zde stojí za zmínku je ještě kvadratura od Saturna na nativní Lunu. Tento patří rozhodně mezi aspekty, které působí depresivně.

Krize v České republice v letech 1997-1998.

Ekonomická konjunktura roku 1996 byla v roce 1997 vystřídána ekonomickou recesí. Důvodem bylo snížení spotřeby domácností a to na základě růstu spotřebitelsých cen a sníženým disponibilním důchodem. Další příčinou byla menší spotřeba vlády, která souvisela s úspornými opatřeními vlády v oblasti provozních výdajů rozpočtových a příspěvkových organizací. Započatá recese v následujícím roce 1998 dále prohlubovala především kvůli měnové krizi a deregulačním opatřením v oblasti výdajů na bydlení a energie, ale již během čtvrtého čtvrtletí se situace měnila a nabírala vzrůstající tendenci.

Od ledna do dubna 97 byla aktivní kvadratura ze Saturna ve znamení Berana na nativní Pluto v I.domě ČR, která poté pozvolna přešla do kvadratury na nativní Jupiter v domě II, který souvisí s hospodářstvím státu. Saturn přešel v srpnu do retrogradity a vydržel v ní až do prosince. Po celou tuto dobu setrvával také v aktivní kvadratuře k nativnímu Jupiteru. Tuto kvadraturu opustil až koncem března roku 1998. Tomuto aspektu přikládám (i na základě astrologické analýzy jiných krizí, které postihly ČR) kardinální význam co se týka míry účinku na pokles výkonnosti ekonomiky. Kromě tohoto aspektu byla aktivní ještě kvadratura od Neptuna na nativní Slunce, ale osobně se nedomnívám, že by tato měla mít větší vliv na pokles ekonomiky. Nepopírám však její dopad na různé vládní či stranické aféry, šířící se pomluvy a podkopání důvěry premiéra a vlády. Významnějším aktivním aspektem byla dále kvadratura Urana na nativní Slunce. Ta se projevila zcela jednoznačně a sice pádem tehdejší vlády premiéra Václava Klause (demise 30.listopadu 1997). Tento aspekt byl nejpřesnější několik týdnů před demisí vlády, aktivní byl až do konce roku 1998. Připomeňme, že ke změně vlády došlo ještě v červenci roku 1998, kdy byla vystřídána úřednická vláda pana Tošovského vládou Miloše Zemana.
Za zmínku stojí možná ještě tehdejší aktivní kvadratura Neptuna na nativní Venuši. Jedná se o neharmonický aspekt, který mohl mít rovněž negativní vliv na hospodaření státu. Do jaké míry se projevil tento aspekt si prozatím nejsem jistý, domnívám se však, že jeho vliv bude spíše okrajový. Aspekt byl aktivní v letech 1997, 1998 i 1999, z čehož je vidět, že působil i v době, kdy se ekonomika již postavila na nohy a tudíž ji evidentně nebrzdil (možná byl aktivní i déle, tomuto se ale nechci již věnovat :-)). Popsané aspekty můžeme vidět i v přiloženém srovnávacím horoskopu níže.
krize v USA v roce 1981

Krize v Rusku v roce 1998/1999

V Rusku panovala v předkrizovém období nepříznivá ekonomická situace. Byl zde vysoký deficit vládního rozpočtu (7 % HDP v roce 1997), pro jehož financování využívala ruská vláda stále více zahraniční finanční trhy. Také inflace byla vysoká, problémy byly v bankovní soustavě (cena aktiv a cenných papírů). Ruská ekonomika se navíc stále nemohla vzpamatovat z rozpadu SSSR – od roku 1991 klesal HDP (výjimkou byl rok 1997, kdy došlo k růstu o 1 %).
Na konci října roku 1997 se ruský rubl poprvé dostal pod silný tlak spekulantů. Ruské centrální bance se sice podařilo udržet pevný měnový kurs vůči americkému dolaru (6 RUR/1 USD), avšak v důsledku kursových intervencí došlo k poklesu měnových rezerv z 20,4 na 8,2 USD (pouze pro srovnání – devizové rezervy ČR činí v současnosti 12 mld. USD, největší země na světě měla v roce 1997 pouze 8,2 mld. USD).
A to nebylo vše. Na mezibankovním trhu došlo k růstu úrokových sazeb z 20 % na téměř 40 %. Zápůjční sazba centrální banky vzrostla na 150 %.
Tyto skutečnosti vedly k odlivu zahraničního kapitálu. Odhaduje se, že z Ruska mezi říjnem 1997 a únorem 1998 odplynul zahraniční kapitál v celkové hodnotě 7 mld. USD. Podíl zahraničních investorů v ruských cenných papírech však nadále zůstával poměrně značný.
Důvěra zahraničních investorů v ruskou ekonomiku začala znovu klesat v letních měsících roku 1998. Pokračoval výprodej ruských finančních instrumentů, což vedlo nejen k poklesu jejich cen, ale také k tlakům na devalvaci rublu. Do konce srpna došlo k nárůstu kurzu ze 6 na 11 RUR/1 USD. Počátkem září byl zaveden pohyblivý kurz, spojený s runem na banky. Kurz dolaru vyskočil začátkem září na 21 RUR/1 USD. Do ledna 2000 pokračovalo znehodnocení na 29 RUR.
Krize silně zasáhla ruskou ekonomiku. Vzrostla inflace (v letech 1998 a 1999 28% a 86 %), došlo k úpadkům jedné čtvrtiny ruských bank (cca 400). Krize měla i sociální dopady: hodně malých podniků zkrachovala, ty větší naopak zbohatly, což vedlo k ještě větší diferenciaci v ruské společnosti. Krize byla mimo jiné také důvodem toho, že 1. prosince 1999, ruský prezident Boris Jelcin v přímém přenosu novoročního přání oznámil svoji resignaci.
Ruská ekonomika se z krize dostávala pomalu a dodnes (2010) se z ní plně nevzpamatovala. Neprůhledné zákony, neschopná vláda, vysoká inflace (oficiálně přes 8 %), vysoká nezaměstnanost (oficiálně kolem 6 %, avšak ve skutečnosti dosahuje více jak 50 %), neustále rostoucí ceny a hlavně přebujelá byrokracie a korupce. Tyto skutečnosti nedovolují Rusku dostat se z ekonomických a sociálních problémů, které tíží zemi již druhé desetiletí.

Z hlediska horoskopu sestaveného pro moderní Rusko (12. června 1990 1:45pm, Moskva) byla tato krize vyvolána zaklesnutím kvadratury mezi tranzitujícím Saturnem ve znamení Býka a tranzitujícím Uranem ve Vodnáři do nativní opozice mezi Venuší v Býku a Plutem ve Štíru tak, že se Saturn ocitl v konjunkci s nativní Venuší a v opozici k nativnímu Plutu a Uran tedy v kvadratuře k oběma uvedeným nativním planetám (viz obr. níže).
krize v USA v roce 1981
Venuše je vládcem II. domu, Pluto je jeho spoluvládcem a navíc zde i samo stojí. Vliv tranzitujících planet na ekonomiku je tedy z tohoto horoskopu křišťálově jasný. V horoskopu byly aktivní však i významné pozitivní tranzity, hovořící hlavně pro podporu vlády, konkrétně sextil od tranzitujícího Saturna k nativnímu Jupiteru a trigon od tranzitujícího Urana na nativní Slunce na MC. Tento horoskop navíc zcela selhává, co se týká demise prezidenta Borise Jelcina. Upozornění na tuto důležitou událost zde zcela chybí.

V jiném horoskopu moderního Ruska pro datum 25.12.1991 je atakována tranzitujícím Saturnem nativní konjunkce Venuše s Plutem ve znamení Štíra, které vládnou ose IV. a X. domu a tranzitující Pluto se dostává do kvadrátu k nativnímu Jupiteru v II. domě. Problémy ve finančním sektoru jsou zde tedy opět zřetelně indikovány. Bohužel ale opět ne zcela jednoznačně, protože vládce II. domu je soustavně ovlivňován příznivým vlivem Urana a Jupiter dostává později i příznivý aspekt od Saturna, což mi připadá přeci jen trochu zvláštní, na to aby se zde krize měla dostat tak daleko. Demisi Jelcina bychom zde s přivřením obou očí mohli spatřovat v podobě tranzitujícího Uranu blížícího se k Descendentu. Jeho vzdálenost byla však v době demise pořád příliš velká a o použitelnosti tohoto horoskopu mám tudíž také značné pochybnosti.

Další možností, která stojí při posouzení této krize za analýzu, je určitě i horoskop původního Ruska z 8.11.1917, 2:12am z Petrohradu. Mezi neblahými aspekty působícími v době krize zde byla opozice tranzitujícího Urana ve Vodnáři a ruského nativního Saturna ve Lvu, dále opozice tranzitujícího Pluta ze Střelce k nativnímu Jupiteru a opozice tranzitujícího Saturna z Býka k nativnímu Slunci. Tranzitující Uran byl dále také v kvadratuře k nativnímu Slunci. Žádná z postižených planet neovládá II. dům, ale opozice mezi Uranem a Saturnem je známa svým paralyzujícím dopadem právě na finanční sektor, ceny akcií, devalvaci měn apod., opozice na Jupiter zde působila určitě také jistým brzdícím vlivem na ekonomiku. Opozice ze Saturna pak spíše na potíže vlády a hlavy státu. Kvadratura mezi Uranem a Sluncem je tím nejsilnějším aspektem jednoznačně ukazujícím na pád vlády. Aspekty tranzitujících transsaturnů byly aktivní po celý rok 1999, jejich působení začalo však již v první půli předcházejícího roku.
V srpnu 99 vznikly od tranzitujícího Saturna kromě již působící opozice současně ještě kvadratury na nativního Urana a Saturna (viz obr. níže). V letech 97/98 byla aktivní ještě opozice Urana na nativní Neptun. V roce 98 se ustavila také opozice z tranzitujícího Neptuna na nativní Neptun, která začala cca po čtyřech letech postupně přecházet do opozice k nativnímu Saturnu, jenž působila cca až do roku 2006 a signovala tak ještě dlouho doznívající potíže ruské ekonomiky.
krize v USA v roce 1981
Můžeme vidět, že tento horoskop tedy reflektuje události, které v Rusku v letech 98/99 proběhly 100% korektně a úplně. Plně je zde patrná i velká hloubka proběhnuvší krize.
Také můžeme názorně vidět, že ne ve všech horoskopech sestavených pro významné okamžiky ve vývoji státu jsou probíhající události patrné. Na základě takových ukušeností by se mohlo předčasně usuzovat na nefunčnost astrologie jako takové. Astrologie však vyžaduje i jistou dávku trpělivosti. Možnost náhodnosti výskytu tolika přesných aspektů, jako je tomu např. i v případě tohoto horoskopu Ruska z roku 1917, přesně reflektujících situaci v letech 98/99, považuji skutečně za velice, velice nepravděpodobnou.

Astrologicky zajímavým jevem pro srpen tohoto roku je také skutečnost, že tranzitující planety vytvořily celý čtverec (čtyři kvadratury) k sobě navzájem. Planety, které představovaly vrcholy tohoto čtverce ležely přesně ve znameních odpovídajících čtyřem biblickým jezdcům apokalypsy, tzn. ve Lvu, Štíru, Býku a Vodnáři a to navíc tak, že ve všech těchto znameních kromě Býka ležel jejich vládce. Ve znamení Býka stál Saturn, což je ale planeta, která nejvíce symbolizuje materialismus a zemskému živlu plně přísluší. Jev byl navíc doprovázen zatměním Slunce, které nastalo 11.srpna 1999 (horoskop zatmění je na obr. níže). Není proto divu, že se jednalo o očekávány moment a něktěří jej dávaly do souvislosti s příchodem antikrista, vlnami tsunami nebo jinými katastrofami, které měly smést lidstvo z povrchu zemského. Tomuto datu přikládal (kromě jiných) velký význam i slavný francouzský prorok a astrolog Nostradamus. Symbolismus astronomických úkazů tohoto bdobí je nepochybně velmi silný.
krize v USA v roce 1981
Několik dní po tomto zatmění převzal v Rusku Vladimír Putin úřad premiéra. Působení tohoto čtvercového útvaru mělo na Putina spíše pozitivní vliv - tranzitující Uran působil velmi přesným trigonem na jeho nativní konjunci Slunce a Saturna. Na tuto nativní konjunkci působila současně harmonicky také konjunkce tranzitujícího Slunce a Měsíce.
Americká krize v letech 1981/1982
V 80. letech 20.století prožily USA v důsledku druhého ropného šoku (nedostatek ropy) a nové hospodářské politiky (reaganomiky) do té doby druhou nejhlubší recesi v poválečném období v letech 1981-82. V r. 1983 došlo k oživení ekonomiky a nastartování druhé nejdelší poválečné expanze USA, tentokráte ale v mírových podmínkách.

Krize se zrcadlila v konstelaci, ve které bylo nativní Pluto ve II. a nativní Merkur v VIII. domě pod tlakem kvadratury z konjunkce tranzitujícího Pluta a Saturna ve znamení Vah. Osa II. a VIII. má velký vliv na hospodářství státu. Tato konstelace byla aktivní v relativně velkých souvislých časových úsecích v letech 1981 a 1982 a nebyla přitom doprovázena pozitivními aspekty, které by trvaly dostatečně dlouho.
Aktivní byla také kvadratura tranzitujícího Urana na nativní měsíc vládnoucí II. domu a jeho opozice k nativnímu Uranu.
V dalším roce se konjunkce rozpojila, kvadratura Pluta na Pluto se začala oslabovat a vznikal trigon na nativní Lunu a nativní konjunkci Jupitera a Venuše. Tyto pozitivní aspekty vydržely i další roky. Rovněž Saturn změnil polohu a začal působit harmonicky. Situace se tedy začala velmi rychle zlepšovat. Pro lepší představu popsaných aspektů opět připojujeme obrázek.
krize v USA v roce 1981
Finanční krize 2008 - 20??

Krize v USA

A konečně se dostáváme ke krizi současné. Za její příčinu je považována americká hypoteční krize, která vrcholila v letech 2005-2006. Příčinou spuštění krize bylo prasknutí nemovitostní bubliny. Následovalo rychlé zvýšení výchozích sazeb amerických hypotečních úvěrů s proměnlivou úrokovou sazbou. Jinými slovy došlo k výraznému podražení splátek hypoték, kterých bylo v předchozím období sjednáno neadekvátní množství. Nízké úrokové sazby v předešlých letech k hypotečním úvěrům nalákaly spoustu lidí, i když by si za jiných okolností tak významné závazky nemohli dovolit. To v USA vyvolalo obrovský boom ve stavění nových domů, který byl základem pro vznik nemovitostní bubliny.
V září 2008 burzy po celém světě zaznamenaly hluboký propad: pražská burza se 10. září propadla na 26-měsíční minimum, newyorská burza 15. září zažila nejhlubší propad od 11. září 2001. 15. září, byl totiž dnem, kdy americká investiční banka Lehman Brothers oznámila, že zažádala o bankrotovou ochranu před věřiteli.
Pád Lehman Brothers znamenal zlom v tehdejším vývoji krize - ta se ze dne na den zhoršila. Zamrzly úvěrové trhy a propad mezinárodního obchodu způsobil globální hospodářskou recesi.
25. září zažily USA další obrovský bankrot - zhroutila se největší americká spořitelna Washington Mutual.
Na konci září krize postihla i Evropu - 29. září vláda Velké Británie znárodnila hypoteční banku Bradford & Bingley, vlády zemí Beneluxu zachránily finanční ústav Fortis, vláda Německa se zaručila za úvěr pro banku Hypo Real Estate a vláda Islandu převzala kontrolu nad bankou Glitnir. O den později vlády Belgie a Francie zachránily banku Dexia, vláda Irska vydala neomezenou záruku za vklady v bankách a za dluhy finančních ústavů[1].
Krize v roce 2008 postihla také velké americké automobilky General Motors, Ford a Chrysler, které přežili jen díky záchraným finančním injekcím vlády, jenž byly podmíněné příslibem vnitřní restrukturalizace za účelem zvýšení konkurenceschopnosti a vyřešení vnitřních problémů uvedených firem.

V roce 2008 byly v horoskopu USA rozhodně patrné disharmonické aspekty. Nejaktivnějším byla patrně opozice tranzitujícího Urana ze znamení Ryb na nativní Neptun. Svého nejpřesnějšího bodu dosáhla 1. října, tedy několik dní po krachu Lehman Brothers a Washington Mutual. Povaha tohoto aspektu mi však nepřipadá adekvátní proto, aby determinovala tyto události.
V době obou krachů doznívala kvadratura tranzitujícho Saturna ve znamení Ryb k nativnímu Uranu. Tento aspekt by svou povahou rozhodně nasvědčoval na problémy na burze a s akciemi. V době, kdy se katastrofické události staly byl ale aspekt již relativně nepřesný a separativní a neměl již tedy mít příliš velkou "sílu".
Pluto působilo intenzivně kvadraturou na nativní MC. To mohlo mít za následek problémy vlády, sváry a boje ve vládě a všeobecně náhlý příchod nějakého problému.
Náhlost krize by zde tedy naznačena byla, ale přiznám se, že vliv uvedených aspektů mi připadá přeci jen malý a ne zcela adekvátní na to, aby způsobil krachy, které nastaly. Uran měl navíc svým vlivem v tuto dobu ekonomiku současně také podporovat, protože tvořil harmonické aspekty k nativnímu Plutu ve druhém a nativnímu Merkuru v VIII. domě. Pluto utvořil kromě zmíněné kvadratury také trigon k nativní Luně (pozitivní aspekt).

Začátkem listopadu 2008 ale také nastala přesná opozice mezi tranzitujícími planetami Saturnem a Uranem, přičemž Saturn se současně dostal do konjukce s nativním Neptunem (viz obr. níže) a tato konstelace již vypadá určitě v kontextu našeho problému mnohem zajímavěji. Vypadá to, že hlavní podíl na odstartování současné krize má právě ona.
krize v USA v roce 1981
Opozice Urana na nativní Neptun mohla v této krizi poukazovat na prasknutí hypoteční bubliny, se kterým příčiny krize jistě úzce souvisí (i když toto nastalo již dříve).
Za pozornost také stojí skutečnost, že nativní Neptun je ve znamení Panny ve zničení a reprezentuje tak temnější stránku USA, která byla nyní atakována. Neharmonické aspekty k planetám v negativním stavu určitě poukazují na mnohem závažnější problémy než stojí-li ve znamení, ve kterém se projevují pozitivně.
Nesporným a důležitým faktem také je, že současná krize se zatím nedá, co do hloubky, srovnávat s krizí, která proběhla v letech 29 - 33, ať už se podíváme na ukazatele zaměstnanosti, růstu HDP nebo jiné skutečnosti (fronty na polévku v 30. letech), čili nespatřuji nic moc nepatřičného na skutečnosti, že ani astrologicky nebyla krize signalizována tak zřetelně.

Výhledově

Vzhledem ke konstelacím, které USA ještě v dalších letech čekají je zřejmé, že se krize ještě ozve. Planeta Uran je nyní na začátku znamení Berana a teprve se pomalu dostává do kritického úhlu k nativnímu Saturnu, což je, jak jsme již mohli několikrát vidět, aspekt přítomný téměř při každé vážné finanční krizi a byl součástí planetárních konstelací i za krize ve 30.letech.
Současně s ním bude neblaze působit i Pluto ze znamení Kozoroha. Tato planeta je přesně v protilehlém znamení, než tomu bylo za velké krize. V Kozorohu se nachází v povýšení, čili by jeho vliv nemusel být natolik zkázonosný jako při předválečné krizi, ale jeho neblahé působení (kvadratura) na nativní Saturn bude probíhat současně s opozicí od tranzitujícího Urana a to velmi dlouho a sice od poloviny roku 2013 až přibližně do poloviny roku 2016 (situace pro rok 2014 na obr. níže).
krize v USA v roce 1981
Pluto přitom bude v uvedených letech přecházet z opozice k nativní konjunkci Jupitera a Venuše do opozice k nativnímu Slunci a Uran z kvadratury k nativnímu konjunkci Jupitera a Venuše do kvadratury k nativnímu Slunci ve zanmení Raka a nakonec do kvadratury k nativnímu Merkuru.
Planetární situace není nepodobná situaci, která nastala během velké předválečné krize. V roce 2011 vytvoří tranzitující Saturn, Uran a Pluto opět disharmonický trojúhelník, podobný jako v roce 1931, tentokrát ale orientovaný do znamení Berana, Kozoroha a Vah (minule Beran, Kozoroh, Rak), protože je nyní spolutvořen také Saturnem ze znamení Vah (a Pluto tentokrát není ve znamení Raka). Nutno ale podotknout, že nyní nevydrží příliš dlouho, v přesnější podobě bude vlastně existovat jen cca od června do srpna 2011. Místo nativního Saturna, který byl zasažen za minulé velké krize zasáhne nyní tato škodlivá formace konjunkci Venuše a Jupitera. Toto by asi mělo mít méně významný dopad na ekonomiku než v případě Saturna, protože tyto planety neovládají přímo hospodářství USA, avšak povaha těchto planet jako takových určitě souvisí i s penězi, životní úrovní apod.
Nejvýznamnějším aspektem projevujícím se při krizích v historii byla však opozice od tranzitujícího Urana k nativnímu Saturnovi, která se bude utvářet až od poloviny roku 2013 a jak již bylo řečeno, současně s ní bude aktivní i kvadratura od tranzitujícího Pluta. Horoskop USA však nebude ještě současně "bombardován" i vlivem Saturna a v tom by měl spočívat pozitivní rozdíl vůči planetární situaci, která nastala za krize ve 30. letech. Jinými slovy, v letech 2013 a dalších se nebude jednat o souběh tří ale pouze dvou škodících planet. Přesto je však v příštích letech, a to v létě 2011 a později v době od poloviny roku 2013 do poloviny roku 2016, velmi pravděpodobný příchod dalších problémů v ekonomice. V těchto letech dojde k sérii neharmonických aspektů, které symbolizují sérii vážných vzájemně na sebe v čase navazujících ekonomických a státních problémů. V těchto obdobích je také velmi pravděpodobný opětovný sestup USA do recese.

Krize v ČR

Finanční krize se kromě jiných výše uvedených států dotkla také České republiky. Neprojevila se zde sice bankroty finančních institucí, atmosféra nedůvěry, která vedla ke snížení likvidity a menší ochotě bank půjčovat peníze, se však úspěšně rozšířila i k nám. To mělo za důsledek další posílení atmosféry strachu a vedlo k věeobecně menší ochotě spotřebitelů utrácet peníze. Tento jev zasáhl v podstatě celou Evropu.
Velmi negativně se snížená poptávka projevila zejména v automobilovém průmyslu. Ekonomika v ČR zpomalila v roce 2008 na 2.5% a v roce 2009 se dostala do recese - růst HDP činil -4.1%. V roce 2010 se růst HDP dostal opět do kladných čísel.

Úder krize v posledních měsících roku 2008 je z tranzitů v horoskopu ČR z října roku 1917 na první pohled velmi patrný. V této době se nacházeli tranzitující planety Saturn a Uran ve velmi přesné opozici. Tato opozice se nacházela naneštěstí přesně v kolmici na osu Asc/Dsc horskopu ČR, takže obě tranzitující planety byly v kvadratuře k této ose (viz obr. níže).
krize v USA v roce 1981
Tím, že v konstelaci sehrála roli i dvojice ASC/DSC je naznačeno, že se jednalo o problém, který k nám byl dovlečen z našeho okolí, od našich sousedů a partnerů. Po zformování tohoto útvaru během září 2008 začalo docházet okamžitě ke strmému pádu HDP. Tato konstelace byla aktivní po většinu roku 2009. Od října 2009 ji nadobro opustil Saturn, který následně celkem plynule navázal kvadraturou na nativní Pluto v I. domě. Uran vydržel v kvadratuře k ASC až do konce roku. Růst HDP padal do konce druhého čtvrtletí 2009 a zastavil se na hodnotě -5%, v následující čtvrtletí stagnoval ne této hodnotě a až v posledním kvartálu začal nabírat vzestupnou tendenci (-2.9%) a země se tedy začala dostávat z recese. Zlepšování situace tak nastalo právě po rozpadu zkázonosného čtverce. Potěšující zprávou je, že tato čtvercová konstelace se již v nejbližších letech znovu neobjeví. Špatnou zprávou ale je, že se objeví jiné neharmonické aspekty poukazující na vniřní a ekonomické problémy státu.
Koncem listopadu 08 začala být aktivní také opozice od tranzitujícího Pluta na nativní Pluto ČR.

Výhledově

V odstavcích určených USA jsme hovořili o vzniku neharmonického trojúhelníka mezi pomalými tranzitujícími planetami v roce 2011, nasnadě je nyní tedy otázka:

"Zasáhne tato formace nějakým způsobem také horoskop české republiky a jestli ano, jak?"

A odpověď zní:

"Bohužel ano, v době vzniku tohoto útvaru budou všechny planety jej tvořící v neharmonickém úhlu k nativnímu Plutu. V této době také dosáhne svého maxima opozice od tranzitujícího Pluta na nativní Pluto. Na tuto dobu tedy můžeme očekávat načasování kulminace (možná i násilná) nějakého problému."

Současné působení celého trojúhelníkového útvaru na Pluto bude ale aktivní jen v měsících červnu a červenci, což je poměrně krátká doba na to, aby byla způsobena nějaká rozsáhlejší škoda. Souběh neharmonických aspektů Pluta a Urana k nativnímu Plutu však zůstane vlivem přechodu do retrogradity obou planet aktivní ještě i v dalších měsících.

Pozn.: Více informací o předpokládaném vývoji v ČR v roce 2011 si můžete přečíst v tomto článku.

V letech 2014 a 2015 se pak neblahý vliv obou těchto pomalých planet přesune do oblasti II. domu, který souvisí s hospodářstvím státu, finančními rezervami apod. a bude docházet k současnému ataku zde přítomného Jupitera od obou planet (viz obr. níže).
krize v USA v roce 1981
Nečekají nás tedy pravděpodobně zrovna roky plné hospodářského růstu a prosperity. Od obou tranzitujících planet ale povede také i pozitivní aspekt (Pluto sextil Merkur, Uran trigon Mars), tak možná nebude zase tak úplně černě.

Zatmění 4. ledna

Zatměním se v mundánní astrologii tradičně přikládá velký význam. Doba jejich působení závisí na době, po kterou bylo zatmění viditelné. Počet hodiny trvání zatmění má zhruba odpovídat počtu roků jeho působení. Jeho vlivem jsou zasaženy země, ve kterých bylo viditelné. Zatmění, které nastalo 4. ledna bylo částečně viditelné v Evropě včetně České republiky. Jeho horoskop můžeme vidět na obr.
krize v USA v roce 1981
Za pozornost možná stojí skutečnost, že toto zatmění nastalo v době, kdy se nacházelo Slunce ve velmi přesné opozici ke Slunci v horoskopu USA a v rovněž přesné kvadratuře k nativnímu Saturnu, který ovládá dům financí. Od takovéto konstelace si nemůžeme slibovat zrovna příznivý hospodářský vývoj. Je však pravdou, že zatmění z této země viditelné nebylo.
Podívejme se tedy jak zapůsobilo na horoskop ČR, odkud bylo zatmění pozorovatelné. Slunce se nacházelo v opozici k nativnímu Jupiteru ve II. domě. Na tuto planetu působil současně neblaze kvadraturou i Saturn. Saturn ale utvořil i harmonický aspekt s nativním Marsem. Tranzitující Měsíc byl v konjunkci s tranzitujícím Sluncem, čili stejně neblaze, jako Slunce, působil také Měsíc. Obě světla však stála také k sextilu k nativnímu Merkuru.
Venuše tvořila kvadraturu s nativním Saturnem a Uranem.
Pluto i Neptun působily samozřejmě v tento den stejně jako v minulých měsících.
Kvadratura z konjunkce tranzitujícícho Urana a Jupitera na ASC ČR byla již velmi slabá, jiný aspekt vůči horoskopu ČR od těchto planet zatím nevznikl.
Vesměs tedy převládají spíše špatné aspekty a mnoho z nich hovoří o nedobré finanční a hospodářské situaci. Musíme tedy spíše doufat, že se účinek tohoto zatmění neprojeví příliš silně.

Letmý pohled do Německa

Ekonomické problémy by v roce 2011, zejména v letních měsících, mělo vykázat i Německo, které zažije kvadraturu Urana na nativní Saturn!!! V druhé půli roku bude zlobit ještě tranzitující Saturn. Pro Německo je současný planetární cyklus šťastný v tom, že se neocitne, alespoň co se týká ekonomické situace, pod planetárním "presem" Pluta. Tranzitující Pluto v roce 2011 zasáhne neharmonicky pouze německý nativní Mars.

Pozn.: Při spaní této prognozy jsem vycházel z horoskopu pro 18.1.1871 ve Versailles, který patří k osvědčeným a dobře odráží i současné problémy Německa.
     

Použité zdroje:


krize 2008 na wikipedii

dumfinanci.cz - vyznamne financni krize, Mexiko 1994

dumfinanci.cz - vyznamne financni krize, Rusko 98/99

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin

Velká hospodářská krize 1929 - 1933

Martina Čechová: Česká republika a Slovensko - 12 let poté, diplomová práce






Poslední aktualizace 13.05.15, 16:05:54



Home
Seznam článků